Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Basri'nin son notu, lütfen okuyun..
Cuma Tem. 22, 2016 1:23 pm tarafından Basri

» Isınmış motorda yatak benzeri ses / Sanziman sesleri
Çarş. Mart 02, 2016 1:13 pm tarafından okan kara

» 1150 ADV için Ateşleme Bobini arıyorum.
Ptsi Ara. 14, 2015 1:54 pm tarafından GARAGEMOTO

» Ateşleme yok
Çarş. Ara. 03, 2014 1:56 pm tarafından GARAGEMOTO

» R 11XX Senkron Ayari..
Perş. Mayıs 29, 2014 11:01 pm tarafından mahirKISSAL

» yağ filtresi ve sökme aparatı
Salı Mart 11, 2014 4:51 pm tarafından nertug

» Basri'nin notu - Lütfen Okuyun...
Salı Mart 11, 2014 12:49 am tarafından nertug

» Selamlar
Çarş. Şub. 26, 2014 11:30 am tarafından alegöz

» Tork Anahtarı
Cuma Şub. 07, 2014 12:32 am tarafından nertug

» 2000 model r 850 gs calısmıyor!!
C.tesi Haz. 22, 2013 7:37 am tarafından hakan umit atalay

» GS 1100 Alıyorum ustalardan tavsiye istiyorum.
Perş. Nis. 25, 2013 9:19 am tarafından kadir tahsin

» Motorda Vuruntu var?????????
Perş. Nis. 25, 2013 9:09 am tarafından kadir tahsin

» BMW R1150R KESİNTİ PROBLEMİ
Çarş. Nis. 24, 2013 9:08 pm tarafından şamilkamçi

» şanzıman problemi,
Perş. Nis. 04, 2013 9:08 pm tarafından baybars8

» 95 gs 1100 2.vites problemi:(:(
Perş. Nis. 04, 2013 8:42 pm tarafından baybars8

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

Far ayarı nasıl yapılır?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Far ayarı nasıl yapılır?

Mesaj tarafından chef Bir Ptsi Ekim 05, 2009 3:55 pm

Selamlar arkadaşlar,

Birkaç zamandır aklımda olup sormayı hep unuttuğum bir konu aklıma geldi ve araştırdım sizinle paylaşayım dedim.

Birkaç ay önce tuv muayenesini yaptırırken , bana verilen muayene kağıdında ,bana söylenmemesine rağmen "hafif kusurlu" ibaresini görmüştüm.Muayeneden geçmesine geçtik fakat neden hafif kusurlu idi bu farlar?? Bilgisayarlı far ayarlayan yerler var fakat para vermek istemiyorum.Nasıl yaparım diye araştırdım.Şöyle bir genel motorsiklet far ayarı sistemi buldum.Ne kadar doğrudur bilemem henüz denemediğimi de ayrıca belirterek ;

Motoru düz bir duvardan 25 feet (7.5 metre civarı)uzaklığa alıyoruz.Far ayarı vidasının etrafındaki plastik kaldıraç yatay olacak şekilde (aşağıya bakmayacak) üzerinde sürücü ile beraber ortalama 85 kg civarı (bir arkadaştan rica edin 2 dakika oturuversin) ,far merkezinin yerden yüksekliğini ölçüyoruz.Duvarda bu yüksekliği aynen işretleyip bir nokta koyuyoruz.2 inch (5 cm) altına ve üstüne birer şerit daha çekiyoruz.Kısa farlar yakıldığında yanal çizgiyi alttaki bantla aynı hizaya gelene kadar ayarlıyoruz(sis veya driving light mevcut ise onlarında bu hizada ayarlanması gerekirmiş!).Sonra uzunları yakıyoruz farın hizasını üst banta denk getirene kadar sağ üst taraftaki ayar vidasından ayarlıyoruz(Bu son kısım 1200'ler için geçerli olabilir çünkü benim sağ tarafta öyle çevrilebilen ayarlama elemanı hiç gözüme çarpmadı, motorum yakında değil bakamıyorum, ama o yoksa bile muhakkak başka bir yolu vardır).Bitti Smile

Şimdi bu ne kadar gerekli,doğrumu ,yanlışmı tartışmaya açık bir konu.Muhtemelen kimileri "Ben üzerine binerim farı yakar gözüme göre ayarlarım kardeşim" diyecektir.Ben sadece merakımdan araştırma ihtiyacı hissettim ve paylaştım.Umarım faydası olur.Herkese sevgiler saygılar

chef

Erkek

Geri: Far ayarı nasıl yapılır?

Mesaj tarafından attila Bir Ptsi Ekim 05, 2009 4:12 pm

Bana göre motorsiklette far ayarı biraz göreceli durum.
Nedeni ise binen kişi(lerin) ağırlıkları.
95kg olan ben yalnız olarak benim motora binerken far ayarı farklı olur birde arkaya bizim 140kg Cemi alsam Very Happy Very Happy (motor taşırmı bilmem ama )ayar anında değişir. Şaka bir yana 60 kg lık hatunlar bile binince ayar değişiyor.
Bu sebepten benim 1150 de kısa farın arka kısmında solda plastik bir ayar vidası mevcut.
Bu vida ile kendim kafama göre ayar yapıyorum. Çalıştığım serviste xenon taktıdan sonra yaptırdığım gayet nizami ayar bile bazen araçların özellikle arkadan yaklaşırken çok içlerine vuruyor.
Hele birde 1150 farındaki mercekten sağa doğru ışığın yükselmesi söz konusu araç sollarken resmen aynalarından adamların röntgenini çekiyorum.
Yazın gece otoban sürüşlerinde sürüş öncesi farı aşağı çekip öyle çıkıyorum ki millet küfür etmesin.
Genelde rahatsız olanlar önümde giden araçlar oluyor.
Hele Basride de olan Ford Tanuslar yokmu pek yere yakın zaten bide bizim far yukarda nerdeyse arabanın iç dikiz aynası hizasına geliyo.
Mümkün olduğunda ışıkta falan arkalarında durmamaya çalışıyorum.
attila

Erkek

Mesaj tarafından camadan Bir Ptsi Ekim 05, 2009 4:35 pm

attila demiş ki:95kg olan ben yalnız olarak benim motora binerken far ayarı farklı olur birde arkaya bizim 140kg Cemi alsam Very Happy Very Happy (motor taşırmı bilmem ama )ayar anında değişir.
tabi abi aletin farları uzayı gösterir motur
yada arka amortisörü elimize alırız Smile
camadan

Erkek

Mesaj tarafından attila Bir Ptsi Ekim 05, 2009 5:02 pm

camadan demiş ki:
attila demiş ki:95kg olan ben yalnız olarak benim motora binerken far ayarı farklı olur birde arkaya bizim 140kg Cemi alsam Very Happy Very Happy (motor taşırmı bilmem ama )ayar anında değişir.
tabi abi aletin farları uzayı gösterir motur
yada arka amortisörü elimize alırız Smile

Tek teker bilem yaparız ufolara uzun çakarız kardeşim.
Sonrası allah kerim Very Happy Very Happy

Motoru sanırım bi ağır bakıma alırız tatil tatil
attila

Erkek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics